Umieszczenie pola wyszukiwania na stronie internetowej pozwala użytkownikom szybko i w prosty sposób przeszukać całą strukturę serwisu według słów oraz fraz kluczowych. Możliwość szybkiego dotarcia przez osobę odwiedzającą stronę do potrzebnych jej danych sprawia, że użytkownik pozostaje na niej, a niejednokrotnie potem powraca. W dobie dynamicznie rozwijającego się rynku internetowego, gdzie użytkownik po wejściu na wybraną stronę po raz pierwszy poświęca jej tylko kilka sekund, w ciągu których jeśli nie znajdzie wymaganych danych, po prostu ją opuszcza i więcej nie wraca.

Przy tworzeniu serwisu dodatkowo wyszukiwarka może zawierać parametry, które dodatkowo sprecyzują rezultaty przeszukiwania, np. dział serwisu, jaki zostanie poddany procesowi wyszukiwania. Ta cecha ma największe znaczenie w rozbudowanych serwisach społecznościowych, czy też serwisach z ogłoszeniami, gdzie doprecyzowanie miejscowości, branży, czy rodzaju kontraktu pozwala użytkownikom trafić w pierwszej kolejności do wyselekcjonowanych już i potrzebnych informacji.

Wyszukiwanie w serwisie działa w oparciu o zgromadzone dane w systemie zarządzania treścią Geopard CMS, dzięki temu prezentuje aktualny stan zawartości serwisu WWW. Ponadto system oferuje zaznaczanie wyszukiwanych fraz.

Najważniejsze korzyści zastosowanego rozwiązania:

  • umożliwia sprawne i trafne wyszukiwanie informacji w serwisie, przez co poprawia jego funkcjonalność dla odwiedzających stronę www
  • umożliwia szybką selekcję informacji poprzez podanie przez użytkownika dodatkowych parametrów
  • ponieważ działa w oparciu o system CMS, prezentuje zawsze aktualny stan zawartości serwisu WWW